مقالات سگ

۳ نکته ی کلیدی برای این که مانع پارس کردن سگتان بشوید

۳ نکته­ی کلیدی برای این­که مانع پارس کردن سگتان بشوید

پارس کردن سگ امری کاملاً طبیعی و یکی از مهم­ترین راه­های ارتباطیشان بعد از انرژی و زبان بدن است. سگ­ها برای هشدار دادن پارس می­کنند، تا از گله و قلمروی خود محافظت کنند. آن­ها برای ابراز هیجانشان نیز پارس می­کنند.

این نوع پارس کردن به ندرت آزاردهنده است و زیاد هم طول نمی­کشد و به همین دلیل پارس آزاردهنده تقریباً همیشه یک دلیل و یک راه­حل دارد. وقتی که سگ به­شدت پارس می­کند، به شما می­گوید که حوصله­اش سر رفته و نیاز به یک سرگرمی یا یک چالش دارد.

به­طور گریزناپذیری پارس زیاد سگ، نشان می­دهد که اشکال از انسان است؛ نه سگ. چیزی در گله از تعادل خارج است، پس نیازهای سگ برطرف نمی­شوند. پارس کردن تنها راه سگ است تا به شما نشان دهد که مشکلی وجود دارد.

سگی که پارس می­کند به ورزش، انضباط و محبت به همین ترتیب نیاز دارد. ورزش و انضباط، تحریکات جسمی و فکری که سگتان می­طلبد را برطرف می­کنند. محبت، فقط در صورتی که سگتان در حالتی آرام و مطیع است، رفتارهایی که شما می­خواهید را تقویت می­کند، بدون این­که به رفتارهای نامطلوب پاداش بدهد.

کنترل هیجان

مطمئنم که به دفعات بی­شماری این را دیده­اید: کسی با یک سگ کوچک و هیجان­زده که مدام پارس می­کند و صاحبش او را بلند می­کند تا تلاش کند و مانع پارس کردن بشود. متأسفانه این دقیقاً راهبرد اشتباه است. توجه و محبتی که سگ از بلند کردن او دریافت می­کند، به او می­گوید که «من از کاری که الان می­کنی، خوشم می­آید».

این تقویت مثبت ناخواسته است، و تنها چندبار انجام این­کار کافی است تا یک سگ را آموزش دهید که پارس  کردن او، چیزی است که شما می­خواهید. اما تنها در این سناریو اتفاق نمی­افتد. چندنفر از شما به خانه می­آیید تا با پریدن و چرخیدن و پارس کردن هیجان­زده­ی سگتان خوش­آمدگویی شوید؟ و چندنفر از شما درمقابل رفتاری که خوشحالی تفسیرش می­کنید، بلافاصله به او محبت داده­اید؟

برای دوست­داران سگ، این یکی از سخت­ترین چیزها برای فهمیدن است. وقتی که یک سگ به گله­اش بازمی­گردد، با پارس و پریدن هیجان­زده با آن­ها احوال­پرسی نمی­شود. گاهی او را بو می­کنند و دمی تکان می­دهند، اما بیشتر مواقع برگشتن یک سگ به گله هیچ موضوع مهمی نیست. متأسفانه، ما انسان­ها تمایل داریم که از آمدن و رفتن از خانه موضوع بزرگی بسازیم و این سگ شما را در حالت ذهنی اشتباهی قرار می­دهد.

اگر با حالتی هیجان­زده با سگتان احوال­پرسی کنید، او این انتظار را دارد که زمان برگشتن شما به خانه، زمان هیجان باشد. این یعنی وقتی منتظر برگشت شماست، انتظار هیجان را می­کشد و خسته و بی­حوصله می­شود.

حال اگر بیرون رفتنتان را هم موضوع مهمی جلوه دهید، سگتان را در یک حالت هیجان­زده می­گذارید. این فرمول کامل ایجاد یک مشکل پارس کردن بی­وقفه­ی سگ است.

ورزش و انضباط

جواب بسیار ساده­تر از چیزی است که مردم فکر می­کنند. با فراهم کردن ورزش زیاد برای سگتان از طریق پیاده­روی، همراه انضباط از طریق دادن وظایف و فرمان­ها شروع می­شود. اما مهم­تر از همه، نیاز است که شما رفتار نامطلوب به خصوص هیجان را با محبت پاداش ندهید.

نگران نباشید. اگر ۲۴ ساعت سگتان را نوازش نکنید و به او خوراکی ندهید، او فکر نمی­کند که شما بدجنس هستید. سگتان می­خواهد محبت شما را به دست بیاورد. اجازه­ی انجام این­کار و دیدن شادی شما، برای سگتان بزرگ­ترین پاداش است.

 

بازگشت به لیست

1 نظر در “۳ نکته ی کلیدی برای این که مانع پارس کردن سگتان بشوید

  1. سلام، این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *