مقالات سگ

چطور به سگ ها کمک کنیم تا باهم کنار بیایند؟

چطور به سگ­ها کمک کنیم تا باهم کنار بیایند؟

این یک سناریوی بسیار آشنا است. دو انسان سعی می­­کنند گله­های خود را باهم یکی کنند و در نهایت سگ­هایشان با هم دعوا می­کنند و آشوب ایجاد می­کنند. این می­تواند برای هم­اتاقی­هایی که باهم زندگی می­کنند، کسانی که باهم قرار می­گذارند یا حتی هنگام آوردن یک سگ جدید به یک گله­ی موجود، اتفاق بیفتد.

حتماً نباید این­طور باشد؛ به جز مواردی که یک یا چند سگ منطقه قرمز (سگ به شدت خشن) دارید (که نیاز به کمک یک مربی سگ حرفه­ای دارد)، می­توانید کارهایی بکنید تا جلوی پیش آمدن این اتفاق را بگیرید یا اگر اتفاق افتاد، حلش کنید.

پیش از این­که سگ­ها باهم آشنا شوند

یک اشتباه بزرگ که مردم هنگام معرفی سگ­ها از گله­ی مختلف یا آوردن سگ­های جدید، مرتکب می­شوند، این است که سگ­ها را در قلمروی یک گله کنارهم می­گذارند و امیدوارند که باهم کنار بیایند. شاید بتوانند و شاید هم نتوانند باهم کنار بیایند.

با آوردن یک سگ جدید به قلمروی گله­ی دیگر، این ریسک را می­کنید که گله­ی موجود مدعی و خشن شود تا از چیزی که مال آن­هاست محافظت کند. بسته به انرژی سگ جدید، ممکن است آن­ها کاملاً منفعل شوند و بترسند یا با او بجنگند.

چه یک سگ جدید را به گله می­آورید یا یک انسان با گله­اش هم­خانه می­شوید، فرایند یکسان است و می­توانید این فرایند را با جزییات در مقاله­ی یک عضو جدید گله بخوانید. خلاصه­اش این است که تمام سگ­ها باید در یک منطقه­ی بی­طرف با یکدیگر ملاقات کنند و قبل از این­که به خانه بیایند، اول باهم به یک پیاده­روی طولانی بروند. سپس انسان­ها اول وارد شوند، بعد سگ صاحب­خانه و در آخر سگ جدید بیاید.

از این طریق، شما به سگ­ها اجازه می­دهید تا اول در پیاده­روی به عنوان یک گله باهم ارتباط برقرار کنند، سپس به سگ­های صاحب­خانه اجازه می­دهید تا سگ­­های جدید را به داخل بیاورند. مستقیم آوردن سگ جدید به خانه یک حمله محسوب است؛ اما از این راه تبدیل به یک دعوت از سمت سگ­های موجود می­شود.

برای این حرف­ها خیلی دیر است. الان چکار کنم؟

یک دعوا بین سگ­ها فاجعه به بار نمی­آورد، واکنش شما به این دعوا می­تواند آن را تبدیل به فاجعه کند. حتی بین نزدیک­ترین هم­گله­ای­ها، گاهی چیزی اتفاق می­افتد که باعث می­شود با یکدیگر دعوا کنند. یکی از آن­ها به فضای دیگری احترام نمی­گذارد و اصلاح رفتار تبدیل به دعوا می­شود. شاید یک عضو انسان گله به­طور اتفاقی یک غذای باارزش را بر زمین می­اندازد و هردو سگ آن را می­خواهند. شاید یکی از سگ­هایتان درد جسمی دارد و دیگری در جای اشتباهی به او سقلمه زده است.

اولین کاری که باید موقع دعوا انجام دهید، این است که آن­ها را سریعاً و با آرامش از هم جدا کنید.سزار مراحل جدا کردن سگ­ها در دعوا را توضیح می­دهد، که در ان غرایز شما بسیار کلیدی هستند. بر سگی که تنش بیشتری دارد تمرکز کنید، لمسشان کنید تا توجهشان را منحرف کنید (با این کار اگر یکدیگر را گاز گرفته­اند، مجبور به رها کردن می­شوند) هیچ­وقت موقع جدا کردن سگ­ها در دعوا با هیجان داد یا جیغ نزنید. این­کار تنها سطح خشونت را بالا می­برد.می­توانید از یک غرش و داد بلند استفاده کنید. اما همیشه رفتار آرامی داشته باشید. شما دعوا را با صدایتان قطع نمی­کنید؛ بلکه با انرژیتان خشونت را خنثی می­کنید.

دومین و مهم­ترین کار درمورد دعوای سگ­ها این است که بعد از آن چطور برخورد می­کنید. روش درست: فراموش کنید که این اتفاق افتاده، چون سگ­هایتان فراموش می­کنند. روش اشتباه: نگران دعوای بعدی باشید، چون این سریع­ترین روش برای اطمینان است که دعوای بعدی هم اتفاق خواهد افتاد.

جلوگیری از دعوای سگ­ها

سگ­های یک گله تنها به یک دلیل دعوا می­کنند: چون رهبر گله­ی قوی ندارند. به همین دلیل است که تعیین قوانین و حد و حدود برای کل گله بسیار مهم است.. اگر تمام سگ­هایتان به شما به چشم رهبر گله نگاه کنند، به یکدیگر به چشم رقابتی نگاه نمی­کنند.

همین­طور بسیار مهم است که سگ­هایتان را باهم و در کنار هم به پیاده­روی ببرید. نه­تنها این ورزش باعث کم شودن انرژی و درنتیجه کاهش میل به دعوا می­شود، بلکه با پیش بردن سگ­هایتان به جلو همراه با یکدیگر، باعث می­شوید که آن­ها بر یک هدف مشترک تمرکز کنند؛ نه بر یکدیگر.

به یاد داشته باشید: اگر سگ­هایی دارید که دعوا می­کنند، بدترین کاری که می­توانید بکنید نادیده گرفتن مشکلی است که آن­ها را از یکدیگر دور می­کند. اجتماعی بودن کلید یک سگ متعادل است. در واقع با این­کار، یک قلمروی جداگانه برای هر سگ مشخص می­شود و دعوا بر سر قلمرو، تنها دلیل طبیعی دعوا بین گله­های سگ است. از آنجایی که سگ­ها همچنان می­توانند بوی یکدیگر را حس کنند، این مجادله تبدیل به یک دل­مشغولی همیشگی می­شود. اگر آن­­ها واقعاً در این شرایط قرار بگیریند، دعوا خواهند کرد.

شما کلید موفقیت هستید

حتی در گله­های سگی که به نظر خیلی متعادل می­آیند نیز ممکن است گه­گداری دعوا رخ دهد. چیز مهمی که باید به خاطر داشته باشید، این است که شما مسئول هستید و یک مجادله­ی این­چنینی پایان دنیا نیست. دعوا را به سرعت و با آرامش پایان دهید، توجه سگ­ها را منحرف کنید، آن­ها را با یکدیگر به پیاده­روی ببرید  و نگران نباشید که ممکن است دوباره اتفاق بیفتد.

شاید بازهم دعوا کنند و شاید هم نه، اما اگر این نگرانی دل­مشغولی شما نباشد، به آن­ها انرژی منفی که باعث یک دعوای دیگر می­شود را نمی­دهید. وقتی آرام و مطیع هستند، به آن­ها پاداش بدهید و وقتی که نیستند، رفتارشان را تصحیح کنید. سگ­های شما ترجیح می­دهند که دعوا نکنند و شما به عنوان رهبر گله می­توانید کمکشان کنید تا به این هدف برسند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *